Zanokcica to w praktyce zapalnie skóry, która pokrywa środkową oraz boczną część paznokcia. Choroba ta tylko wydaje się błaha, może bowiem skutkować także gorączką, dreszczami, a także przenosić się na okoliczne tkanki. Jak przebiega jej leczenie?

Jakie są przyczyny zanokcicy?

Jednym z głównych powodów występowania tej choroby jest zakażenie bakteryjne, do którego dochodzi w efekcie przedostawania się patogenów przez uszkodzony naskórek. Rzadszą przyczyną jest wirus opryszczki, a nawet stosownie retinoidów. Zanokcica częściej pojawia się też u osób, które borykają się z chorobami nowotworowymi, a postać przewlekłą przybiera zwłaszcza u kobiet w wieku od 30 do 60 lat.

Jak przebiega proces leczenia?

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od zaawansowania choroby. Jeśli ma ona lekki przebieg, wówczas niezbędne będzie zaimplementowanie maści z antybiotykiem albo kortykosteroidem działającym przeciwzapalnie. Natomiast w sytuacji, gdy zmiany są zdecydowanie poważniejsze, konieczna może być nawet doustna antybiotykoterapia. Trzeba dodatkowo pamiętać, że gdy zanokcica przybiera formę przewlekłą, leczenie jest dłuższe, trudniejsze i wymaga zdecydowanie więcej cierpliwości. Właśnie dlatego nie wolno ignorować takich objawów i należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Jak widać zanokcica jest chorobą, której zdecydowanie nie wolno ignorować i która może skutecznie uprzykrzyć życie. Kluczowe znaczenie w jej leczeniu ma pomoc medyczna, a także odpowiednie preparaty apteczne.