Margaret Atwood to pisarka, poetka i aktywistka społeczna z Kanady. Jest najbardziej znana dzięki powieści pod tytułem „Opowieść podręcznej” o przekazie feministycznym.

Margaret Atwood

Sylwetka pisarki

Margaret Atwood (ur. 1939 r. w Ottawie) należy do grona najbardziej rozpoznawalnych autorów kanadyjskich. Pisarka studiowała na Victoria College w Toronto oraz Radcliffe College na Uniwersytecie Harvarda, a po studiach pracowała jako wykładowczyni angielskiego na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, Sir George Williams University w Montrealu, Uniwersytecie Alberty, York University w Toronto oraz New York University.

Margaret Atwood, Opowieść podręcznej

Twórczość Margaret Atwood

Dorobek literacki Margaret Atwood to kilkanaście powieści i zbiorów opowiadań, książek poetyckich, non-fiction i dla dzieci. W twórczości autorki dominującym tematem jest feminizm. Nic dziwnego, że najpopularniejszym dziełem pisarki jest „Opowieść podręcznej”, która doczekała się adaptacji w postaci kultowego serialu Netflixa. Mocno feministyczny przekaz powieści mocno oddziałał na rzeczywistość, a także wzbudził sporo kontrowersji w społeczeństwie. Tak, w niektórych szkołach w USA książka znajduje się na liście lektur, kiedy inne placówki zakazują jej czytania. Ponadto podczas protestów w obronie praw kobiet wielu protestujących na całym świecie zakłada czerwone stroje, charakterystyczne dla postaci z książki.

Warto dodać, że pisarka dwukrotnie zdobyła prestiżową Nagrodę Bookera. Po raz pierwszy w 2000 roku za powieść pt. „Ślepy zabójca”, a kolejny raz w 2019 roku za „Testamenty” – kontynuację „Opowieści podręcznej”. Nazwisko pisarki od wielu lat znajduje się na liście kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.