Współczesna firma, aby konkurować na rynku, musi korzystać tak samo jak wszystkie gałęzie gospodarki z dobrodziejstw nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Automatyzacja pierwszy raz pojawiła się wraz z pierwszą taśmową produkcją Forda w Stanach Zjednoczonych. Co sprawiło wówczas, że produkcja samochodu tak staniała, że każdy model stawał się dostępny na przeciętną kieszeń ówczesnego Amerykanina. Ale proces ten został zaczerpnięty również do wielu innych branż i tak np. powstała automatyzacja procesów biznesowych. W biznesie jest bowiem bardzo wiele rzeczy, które można zautomatyzować. Począwszy od nowoczesnego oprogramowania, które zawiera wszystkie dane firmowe, widoczne w bardzo wygodny sposób.

Na czym polega automatyzacja procesów biznesowych?

Każdy proces biznesowy, bez użycia teorii i technologii, sami podzielilibyśmy sobie na etapy, wcale o tym nie rozważając. Jednak w rzeczywistości wszystko dzielimy na etapy, które jeśli po sobie odpowiednio następują, wówczas przynoszą skuteczność całego procesu. Więc może na jakimś przykładzie zobaczmy co to jest automatyzacja procesów biznesowych.

co to jest automatyzacja procesów biznesowych

Załóżmy, że chcemy sprzedać auto. Procesy, które się na to złożą to:

  • przygotowanie auta do zrobienia mu ładnych i zachęcających zdjęć, a także do indywidualnego wglądu dla potencjalnego klienta,
  • wykonanie zdjęć, wybranie najlepszych, zamieszczenie ich wraz z całą ofertą na jakimś serwisie internetowym,
  • sprawdzanie poczty i zainteresowania na tym serwisie internetowym, aby odpowiadać na pytania zainteresowanych, umówić się na termin oglądania i sprzedaży.

A więc widzimy, że wszystko możemy podzielić na etapy. To, co nazywamy jedną frazą jak “sprzedać komuś auto” to tak naprawdę wykonać wiele czynności.

Podsumowanie

Zatem automatyzacja procesów biznesowych na czym polega? Na takim podzieleniu procesu na czynności a następnie połączeniu ich w jedną całość. Tymi etapami są m.in. automatyczne pilnowanie terminów czy wszystkie kwestie finansowe.