Praca w ogólnie ujętym doradztwie IT to nie tylko kwalifikacje i prestiż, ale też konieczność posiadania olbrzymiego doświadczenia w zakresie obsługi informatycznej firm. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia nowych przedsiębiorstw, które rozwijają się głównie w obrębie IT.

Na czym polega konsulting IT i kto może wykonywać tę pracę?

Istnieje wiele firm zajmujących się doradztwem informatycznym. Zdecydowana większość z nich poszukuje osób wyróżniających się, które (np. na studiach) uzyskały bardzo dobre wyniki w nauce lub też angażowały się w określonych kołach zainteresowań. Oczywiście są i takie przedsiębiorstwa, które poszukują osób bez konkretnego wykształcenia, ale za to z bogatym zestawem umiejętności.

W przypadku firm oferujących konsulting IT praca polega przede wszystkim na kompleksowym doradztwie w kwestiach związanych z informatyzacją obsługiwanych podmiotów. Spektrum działań jest tu bardzo szerokie i polega na złożonym doradztwie w kwestiach związanych z budową sieci, pozycjonowaniem witryn firmowych, wykorzystaniem potencjału ludzkiego itd. Jednym słowem – osoba chcąca pracować na tym stanowisku musi “znać się na rzeczy”, myśleć analitycznie i posiadać zdolności interpersonalne.

konsulting IT praca

Ile można zarobić?

W przypadku firm oferujących profesjonalny konsulting IT zarobki mogą być bardzo kuszące, o ile rzecz jasna dana osoba na tym stanowisku się sprawdzi. Początkowo może ona zarobić około 3 – 3.5 tysiąca. Jeśli kandydat awansuje i rozpocznie pracę na stałe, będzie mógł on liczyć nawet na dwukrotnie więcej.

W przypadku największych podmiotów realizujących usługi o profilu konsulting IT zarobki mogą sięgnąć nawet 10 tysięcy złotych. Niestety te pieniądze nie przychodzą od razu. Chcąc pracować jako profesjonalny doradca w obszarze IT, trzeba się sprawdzić i wyróżnić na tle bardzo dobrej konkurencji.

Podsumowując, w przypadku firm oferujących konsulting IT praca jest wymagająca, stresująca, ale i dobrze płatna. O tym, czy kandydat chce podjąć się takiej pracy, musi jednak zadecydować on sam.