O materiale, jakim jest poliester, na pewno słyszał już każdy. To jeden z najbardziej popularnych i dostępnych na rynku surowców, z których wytwarzane są ubrania. Trzeba jednak pamiętać, że używa się go też przy produkcji, szkodliwych dla środowiska butelek plastikowych i foli. Jest wiele mitów i plotek dotyczących tego materiału – jakie są więc jego wady i zalety?

Wady materiału poliestrowego

Przede wszystkim poliester traci na popularności ze względu na jego szkodliwą dla środowiska produkcję. W jej procesie zużywana jest ropa naftowa, co bardzo obciąża naszą kulę ziemską. Odchodząc jednak od tematów ekologicznych, dużą wadą poliestru jest jego brak właściwości wchłaniania wody. Jest to szczególnie problematyczne przy ubraniach, ponieważ oznacza to, że materiał ten nie oddycha i nie wchłania potu. To z kolei powoduje, że ciało podczas wysiłku może być lepkie i zatrzymywać nieprzyjemny zapach.

poliester – produkcja

Jakie są zalety poliestru?

Wśród zalet poliestru możemy z pewnością wymienić niski koszt produktów wytworzonych z niego. Ubrania poliestrowe są tanie, a do tego funkcjonalne, ponieważ często nie trzeba ich prasować. Są sprężyste i odporne, dlatego też pranie ich jest łatwe i nie wymaga specjalnych właściwości. Zaletą ubrań z tego materiału jest też to, że nie zostają na nich plamy zbyt długo, chociaż same w sobie są łatwe w barwieniu. Poliester ma zatem swoje wady i zalety, jeśli jednak dbasz o środowisko, warto ograniczyć jego kupno.