Przesuszone i piekące usta to niestety uciążliwa dolegliwość, która dotyka wiele osób, bez względu na wiek czy płeć. Często pomadki ochronne kupowane w drogeriach nie wystarczają, a nasze usta mimo ich stosowania stają się suche i odchodzą z nich skórki. Jakie mogą być tego przyczyny i co na spierzchnięte usta najlepiej stosować? Dowiesz się w dalszej części artykułu!

Przyczyny wysuszonych ust

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, co na spierzchnięte usta, warto zacząć od przyczyny. Mogą być one różne – od przebywania w pomieszczeniu, gdzie panuje niska wilgotność i powietrze jest suche, przez stres, aż po alergie. Jedną z częstszych przyczyn są czynniki atmosferyczne, jak mróz zimą, wiatr czy zbyt długotrwałe działanie promieni słonecznych. Czynniki powodujące przesuszanie się ust mogą też być wewnątrz. Przyczynami mogą też być zbyt małe nawodnienie organizmu, gorączka, cukrzyca czy problemy z tarczycą.

co na spierzchnięte usta

Co na spierzchnięte usta? Postaw na naturę

Najsłodszym sposobem na regenerację suchych ust jest miód. Wystarczy nakładać go na usta 2-3 razy dziennie i powinien przynieść pożądane rezultaty. Kolejny sposób to aloes zwyczajny, który możesz nakładać na usta bezpośrednio jako roślinę, lub w formie kosmetyków z aloesem. Inna możliwość to oliwa z oliwek i olej kokosowy, które również świetnie nawilżą usta. Co na spierzchnięte usta, jeśli naturalne sposoby nie działają? Wybierz maść z witaminą A i E – suchość warg może wynikać z ich niedoboru, a zastosowanie na usta takiej maści może pomóc zniwelować problem. Znajdziesz ją w aptece bez recepty.