Zespół jelita drażliwego to przewlekłe zaburzenie funkcjonowania układu pokarmowego, które może dotykać od 10 do 20 proc. osób, przy czym nawet 2/3 stanowią kobiety. Jak objawia się ta przypadłość oraz jakie są sposoby na jej leczenie?

Najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego

Objawy mogą obejmować zarówno funkcjonowanie samego układu pokarmowego, jak i całego organizmu. Wśród tych pierwszych wskazuje się m.in. na problemy z oddawaniem stolca, ale także biegunki i zaparcia. Zespół jelita drażliwego często objawia się również wzdęciami oraz bólami brzucha. Jeśli natomiast chodzi o inne symptomy, to mogą to być m.in. bóle głowy, poczucie zmęczenia, a także problemy ze snem.

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Leczenie wymaga przede wszystkim bliskiej współpracy z lekarzem, a także dietetykiem, który będzie pomagał w dopasowaniu odpowiedniej diety. Często stosuje się zwłaszcza dietę Low FODMAPS, która ma na celu ograniczenie produktów poddających się łatwej fermentacji. Jest to m.in. fruktoza, laktoza, a także różnego rodzaju słodziki. Pomocne może być również przyjmowanie probiotyków, czyli bakterii jelitowych, które są kluczowe dla prawidłowego działania układu trawiennego.

Jak widać zespół jelita drażliwego to uciążliwa przypadłość, która musi być prawidłowo leczona, aby zminimalizować dyskomfort z nią związany. Na szczęście istnieją sposoby na walkę z objawami.