Utrzymanie adekwatnego poziomu wody w naszym organizmie jest niezbędne, jeżeli chcemy uniknąć negatywnych skutków odwodnienia lub przewodnienia organizmu. Zatem powstaje pytanie: jak nawodnić organizm?
Ile wody powinniśmy pić dziennie?
Szacuje się, że człowiek składa się w około 55-60% z wody. Nie tylko reguluje temperaturę ciała, ale również działa jako amortyzator dla stawów, odżywia mózg i rdzeń kręgowy. Co więcej, możemy znaleźć wodę nie tylko w naszej krwi czy organach! Nawet kości składają się w 31% z wody.
Każdego dnia nasz organizm traci parę litrów wody, utratę której powinniśmy rekompensować. Odwodnienie organizmu skutkuje spadkiem energii, pogorszeniem nastroju, suchością skóry, a nawet objawami zaburzeń poznawczych. Z innej strony, nadmierne spożycie wody też nie jest wskazane. Przewodnienie organizmu jest z reguły powodowane nadmiernym spożyciem wody w krótkim czasie i powoduje puchnięcie komórek, co prowadzi do zatrucia wodą, czyli do bólu głowy, wymiotów, a w rzadkich przypadkach nawet do drgawek.
Optymalna ilość wody, jaką powinniśmy wypijać w ciągu dnia, zależy od naszego stanu zdrowia, poziomu aktywności fizycznej, wieku oraz otaczającego nas środowiska naturalnego. Szacuje się, że dla mężczyzn optymalne dzienne spożycie wody wynosi 2,5 litra, a dla kobiet — około 2 litrów.

Jak nawodnić organizm?
Najprostszą odpowiedzią na pytanie „jak nawodnić organizm?” oczywiście jest woda. Jednak inne napoje, w tym zawierające kofeinę, również uzupełniają dzienne zapotrzebowanie na wodę.
Woda zawarta w pożywieniu stanowi około 20% naszego dziennego spożycia płynów. Takie warzywa i owoce jak ogórki, brokuły, truskawki itp. składają się w ponad 90% z wody. Dzięki temu dostarczają naszemu organizmowi nie tylko cennych składników odżywczych i błonnika, ale też wody.