Niestety oszustwa finansowe oraz pobieranie kredytów na inne osoby, wcale nie należą do rzadkości. Pozostaje więc kluczowe pytanie, czyli jak sprawdzić czy ktoś wziął kredyt na mnie? Oto kilka praktycznych porad?

Kontrola dzięki BIK

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, czyli jedno z najważniejszych źródeł na temat historii kredytowej każdego z nas. W praktyce do BIK spływają wszystkie dane, również odnośnie zapytań o pożyczki, co ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa systemu finansowego w Polsce. Jak sprawdzić czy ktoś wziął kredyt dzięki temu systemowi? Wystarczy założyć konto na tej platformie, a w przypadku jakiegokolwiek zapytania odnośnie pożyczki, otrzyma się informujący o tym alert. Wówczas można szybko zareagować, choćby zastrzegając dowód osobisty, np. poprzez infolinię w banku.

Jak sprawdzić czy ktoś wziął kredyt dzięki KRD

KRD to Krajowy Rejestr Długów, który pozwala monitorować numer PESEL. Jeśli więc zostanie on wykorzystaniu w celu podpisania umowy kredytowej lub pożyczkowej, w sposób automatyczny otrzymuje się SMS o takim zdarzeniu. Co ważne, usługa sprawdzenia jest darmowa i można przeprowadzić ją w pełni online. Warto więc wykorzystać tę metodę, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w tym aspekcie.

Jak widać odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić czy ktoś wziął kredyt właśnie na mnie jest naprawdę łatwe do rozstrzygnięcia, bowiem można zrobić to na kilka różnych sposobów.