Syndrom wypalenia zawodowego to sytuacja, w której odczuwamy niezadowolenie z wykonywanej pracy. Jest to stan psychicznego i fizycznego wyczerpania, w którym odczuwamy chroniczne zmęczenie i niechęć do pracy, a obowiązki, które do tej pory sprawiały nam radość, przestają być dla nas satysfakcjonujące. Jakie są jego objawy i jak poradzić sobie z tą sytuacją? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Na czym polega syndrom wypalenia zawodowego?

Każda praca na początku wydaje się ciekawa i ekscytująca. Czujemy satysfakcję z wykonywanych zadań, cieszymy się, że stale się rozwijamy i mamy możliwość nauczenia się czegoś nowego. W pewnym momencie dochodzi jednak do sytuacji, w której codzienne obowiązki przestają być dla nas interesujące i czujemy się coraz bardziej zmęczeni, przytłoczeni i zestresowani To właśnie syndrom wypalenia zawodowego, który może nas spotkać niezależnie od wieku, czy wykonywanego zawodu.

syndrom wypalenia zawodowego - co to jest?

Objawia się on m.in. ciągłym zmęczeniem i brakiem energii, unikaniem kontaktów towarzyskich, osłabioną koncentracją, strachem przed pójściem do biura czy dolegliwościami psychosomatycznymi, takimi jak bóle głowy czy mdłości. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

Jak sprawić, by praca znów była satysfakcjonująca?

Jeśli chcemy zwalczyć syndrom wypalenia zawodowego, powinniśmy przede wszystkim nauczyć się lepiej radzić sobie ze stresem, ponieważ to on w większości przypadków odpowiada za niechęć do pracy czy wykonywania obowiązków. Warto wybrać się również na urlop, aby odpocząć od pracy i mieć czas na zregenerowanie organizmu. Chcąc uniknąć wypalenia zawodowego, powinniśmy również wzmacniać naszą asertywność i pewność siebie, co pozwoli nam zapobiec zbyt dużemu przytłoczeniu obowiązkami.