Widzisz swoją skórę codziennie. Starasz się o nią dbać, latem cieszysz się opalenizną, ale czasami złościsz się na swoją skórę, gdy pojawiają się na niej wypryski. Aby lepiej zrozumieć jej funkcjonowanie, musisz dowiedzieć się, jak wygląda budowa skóry oraz za co odpowiadają jej poszczególne warstwy. Czy wiesz, że powierzchnia skóry ma aż około 2m kwadratowych? A jej waga stanowi 25% masy ciała człowieka. Tym samym, skóra to nasz największy narząd – warto o nią zadbać!

Budowa skóry – funkcje każdej warstwy

Skóra pełni dla naszego organizmu funkcję bariery ochronnej, a każda z jej warstw jest zupełnie inna. Budowa skóry składa się z tkanki podskórnej, skóry właściwej oraz naskórka.

  • Tkanka podskórna zawiera w sobie tkankę tłuszczową i tkanki łączne. Znajdują się w niej także „korzenie” naszych włosów, oraz gruczoły łojowe, których stan zapalny powoduje wypryski na skórze.
  • Skóra właściwa to część, gdzie znajdują się receptory i naczynia krwionośne. To właśnie ta warstwa rozciąga się, gdy tyjemy. Jej grubość to od 1mm do 3mm.
  • Naskórek to nie tylko zewnętrzna warstwa naszej skóry – to także włosy i paznokcie. Na jego wygląd ma wpływ to, jak się odżywiamy.
budowa skóry

Jak zadbać o skórę?

Wiesz już, jak wygląda budowa skóry i że wszystkie warstwy składają się na wspólną całość. Aby zadbać o swoją skórę, zacznij od odpowiedniego nawodnienia organizmu, unikania niezdrowych tłuszczów i cukru. Kremy i pielęgnacja zewnętrzna również są istotne, ale to, co ma największy wpływ na kondycję skóry, pochodzi od środka.