Dyskopatia jest chorobą krążka międzykręgowego, czyli części kręgosłupa znajdującej się pomiędzy sąsiednimi kręgami. Czym dokładnie jest ta choroba oraz jak przebiega jej leczenie?

Dyskopatia, czyli choroba XXI wieku

Najbardziej bieżące dane pokazują, że dyskopatia może dotyczyć około 30 proc. osób, najczęściej w przedziale wiekowym 30-50. Niestety w początkowym stadium często jest ignorowana i wynika to z niewielkiego bólu, który zazwyczaj bywa łączony z przepracowaniem. Jak się jednak okazuje, bez prawidłowej diagnostyki, może ona przerodzić się w przewlekłe zwyrodnienie kręgosłupa i tym samym być jeszcze trudniejsza w łagodzeniu.

Metody leczenia dyskopatii

W zdecydowanej większości przypadków leczenie jest zachowawcze i ma na celu łagodzenie dolegliwości bólowych pacjenta. Często niezbędne są więc niesteroidowe leki zapalne, ewentualnie środki miorelaksacyjne, które mają na celu zmniejszenie napięcia mięśni przykręgosłupowych. Dyskopatię można leczyć również dzięki rehabilitacji opierającej się na skrupulatnie dobranym zestawie ćwiczeń. Ich celem jest m.in. wzmocnienie mięśni pleców oraz poprawienie wytrzymałości. Ostatecznością jest natomiast operacja, czyli usunięcie krążka międzykręgowego, przy czym jeśli istnieją inne metody łagodzenia problemu, specjaliści zastosują je jako pierwsze.

Jak widać dyskopatia to naprawdę poważny problem, który dotyka coraz więcej osób i to w młodym wieku. Jeśli więc wystąpią jakiekolwiek objawy ze strony kręgosłupa, podstawą jest kompleksowa diagnostyka medyczna oraz rozpoczęcie leczenia.